PODSUMOWANIE CZYTELNICZE STYCZNIA 2019

21:27


Styczeń spędziłam w towarzystwie czterech książek. Wróciłam do swojego ulubieńca, poznałam nowych autorów, uroniłam łzę i nawet poczułam niepokój, mimo że nie powinnam przy pewnej książce. Zobaczmy wspólnie jakie pozycje mi się przytrafiły.

Zaczęłam od książki na temat sensu życia, czyli ,,Kawiarnia na końcu świata'' - John Strelecky. Ani poradnik, ani typowa powieść, powiedziałabym, że coś pomiędzy. Jest to historia Johna, który przez zdarzenia losowe trafia do, na swój sposób, dziwnej kawiarni zwanej Dlaczego Tu Jesteś. Jak sama książka, wydaje się ona być zwyczajna, nie wzbudzająca absolutnie podejrzeń. Jednak szybko okazuje się, że jest to miejsce niesamowite, wręcz dziwaczne, a jej pracownicy zachowują się jakby coś brali... Wszystko nabiera sensu dopiero z czasem jak się okazuje. Niby o sensie życia, a ja się autentycznie stresowałam na początku, czekałam, aż zaraz ktoś go zadźga :D
Ocena: 8/10

Sięgnęłam po bardzo cieniutką książkę, która momentalnie skojarzyła mi się z ,,Oskarem i panią Różą''. Mowa o ,,Listy do Miriam'' - Lutgard van Heuckelom. Jest to książka napisana w formie tytułowych listów, których autorką jest mama chorej śmiertelnie córki. Sama Miriam została jeszcze dogłębniej pokazana za pomocą wypowiedzi w formie jej pamiętnika. Kilka jej wtrąceń się pojawiało, co ściskało moje serce totalnie. Jest to okropnie emocjonalna książka, prywatna, intymna. Przepełniona bólem, smutkiem i bezradnością, a zarazem nadzieją i szczęściem. Ile łez przy tym wylałam, to nie zliczę. Ciężki temat. O bólu, stracie, bezradności obu stron jak i o tym, że warto walczyć do samego końca - to są ,,Listy do Miriam''.
Ocena: 8/10
Recenzja: BRAK

Po raz chyba już czwarty spotkałam się z Estellą (czy Stellą? Zależy jak na to spojrzeć) i Chetem w książce ,,Niebezpieczne kłamstwa'' - Becca Fitzpatrick. Za każdym kolejnym razem coraz mocniej darzę tę książkę uczuciem. Chociaż znam ją już prawie że na pamięć, absolutnie mi się nie nudzi, a ja zaczynam czuć się jej częścią. Jest to historia nie do końca miłosna, bo niby wątek romantyczny się pojawia, ale nie tak zwyczajnie. Mamy przeprowadzkę głównej bohaterki ze względów bezpieczeństwa, ponieważ była ona poniekąd świadkiem morderstwa. Zostaje zmuszona zacząć nowe życie w Thunder Basin. W Filadelfii zostawia za sobą wszystko. Wspomnienia, przyjaciół, chłopaka. To sprawia, że jej życie zaczyna składać się z oszukiwania, nawet tych, którzy po czasie stają jej się bliscy. Nie do końca tradycyjna młodzieżówka i to mi się w niej podoba. Za pierwszym razem strasznie ją przeżywałam i łzy leciały mi strumieniami, pod sam koniec. Nic na oczy nie widziałam prawie, ale czytałam dalej :D Teraz już słabo emocje działają, po tylu razach, ale i tak brnę w to.
Ocena: 9/10
Recenzja: BRAK

Ostatnią książką, którą udało mi się przeczytać, jest ,,Dubaj. Prawdziwe oblicze'' - Jacek Pałkiewicz. Tu nie jest już tak kolorowo. Z jednej strony jest to reportaż, a jednak częściowo po prostu pamiętnik i wspomnienia z podróży do Dubaju. Została przedstawiona w niej ciemna strona tego przepełnionego bogactwem miejsca, o której turystów się nie informuję, a nawet ukrywa. Ogólnie, książka mi się podobała bardzo średnio, za dużo pojawiło się bezsensownego opisywania swojego życia prywatnego. Na to co najważniejsze w tej książce, trzeba poczekać niestety. Potraktowałam ją jako źródło informacji, z racji, że nigdy nie interesowałam się tą tematyką. Tak więc, informacyjną rolę w moim przypadku ta pozycja spełniła, ale i tak jest to książka powierzchowna, nie zagłębiająca się w szczegóły, a szkoda.
Ocena: 5/10

Dajcie znać co ciekawego udało wam się przeczytać w styczniu. Chętnie poczytam :)

You Might Also Like

6 komentarze

 1. ,,Dubaj. Prawdziwe oblicze'' mnie chyba najbardziej zaintrygował, więc rozejrzę się za nim w bibliotece - tak z ciekawości. Może mnie się spodoba trochę bardziej niż Tobie.

  OdpowiedzUsuń
 2. O matko, dużo by opowiadać, bo w styczniu przeczytałam 15 ksiązek i 9 mang :D Ale w lutym już spokojniej :D
  PS Pod wpisem jest kilka słów o Tobie, masz wklejony tekst z szablonu :D
  Pozdrawiam ciepło :)
  Kasia z niekulturalnie.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super! Kurcze, mnie ten szablon do szału doprowadza. Znowu chyba zmienię, jak zwykle :D

   Usuń
 3. Może skuszę się na "Niebezpieczne kłamstwa". :)

  OdpowiedzUsuń

Najchętniej czytane!