[2017] CHATA - WILIAM PAUL YOUNG #1

08:28


Tytuł oryginalny: The Shack
Liczba stron: 304
Tłumaczenie: Anna Reszka
Wydawnictwo: Nowa Proza
Data premiery: 01.03.2017

Autorem Chaty jest Wiliam Paul Young. Wahałam się przy zakupie tej książki. Zaryzykowałam tylko dlatego, że jest ona o wierze i Bogu. Lubię takie klimaty w książkach i filmach, więc wzięłam ją z nadzieją, że spełni moje oczekiwania. Przeczytałam ją zadziwiająco szybko. Myślałam, że będzie mi ciężko z nią i że nie porwie mnie od pierwszych stron, a na rozwój akcji będę musiała długo czekać. Było wręcz przeciwnie, zostałam pozytywnie zaskoczona.


Chata to książka opowiadająca o niesamowitej historii Mackenziego Allena Filipsa. Mężczyzny, który doświadczył czegoś niesamowitego, w co ludzie nie chcą wierzyć. Allen (bo tak go nazywają) jest szczęśliwym ojcem piątki dzieci i mężem cudownej kobiety o imieniu Nan. W życiu bohatera nie zawsze było kolorowo (i zapewne nigdy nie będzie). Mack jako mały chłopiec, nie wiedział co to prawdziwa miłość rodziców do dziecka. Doświadczył tego dopiero w dorosłości, zakładając swoją własną rodzinę, którą łączy miłość i zgoda. Jego ojciec był alkoholikiem służącym w kościele. Nazywano go Starszym w kościelnym środowisku. Po swoich wybuchach agresji, za każdym razem prosił Boga o wybaczenie. Kiedy się o tym dowiedziałam, pomyślał ,,To dopiero bezsens". Nie uważacie podobnie?


Żyć bez miłości to tak, jakby związać ptakowi skrzydła i pozbawić go możliwości fruwania.
Ból też potrafi spętać skrzydła i uniemożliwić latanie - ...- I jeśli będą spętane przez długi czas, zapomnisz, że zostałeś stworzony do latania
Rodzina jaką stworzył Mack jest wręcz idealna. Typowa rodzina ,,z podręczników" można by rzec. Do czasu... Pewnego wspólnego urlopu ma miejsce straszna tragedia rodzinna. Odmienia ona życie Allena w zastraszającym tempie. Daje się w znaki jego Wielki smutek, jego druga strona bycia. Długo nie może się go od nowa pozbyć. Podczas czytania o ich nieszczęściu miałam wrażenie, że czytam właśnie jakiś kryminał, a nie książkę o wierze i Bogu. Tragedia rodzinna w zasadzie stała się przełomowym momentem. Dla nas - czytelników, ale również dla bohaterów książki, zwłaszcza Macka.


Łatwo wciągnąć się w grę, „co by było, gdyby”, ale jest to krótka i śliska droga do rozpaczy 


Mackenzie nie jest przesadnie wierzącym człowiekiem w porównaniu do jego żony. Mężczyzna przeżywa jednak coś tak niesamowitego, mało realnego, abstrakcyjnego, co zmienia jego sposób bycia, a zwłaszcza myślenia i postrzegania swojej religii. Ludzie myślą, że jest wariatem i coś sobie ubzdurał. On sam jednak dobrze wie jak było na prawdę.


Ten dzień będzie dla ciebie łatwiejszy, jeśli po prostu zaakceptujesz to, co jest, zamiast starać się wszystko dopasowywać do swoich wcześniejszych wyobrażeń

Książka jest wspaniała. Czytało się szybko i lekko. Jeśli lubicie klimaty religijne, książki o wierze, Bogu i chcecie dowiedzieć się jakie odpowiedzi dostał Mack na pytanie o ból na świecie, nienawiść - zachęcam do przeczytania.

You Might Also Like

12 komentarze

 1. Zdecydowanie jedna z tych książek, które mam zamiar przeczytać

  OdpowiedzUsuń
 2. Byłam w Polsce i miałam zamiar ją przeczytać, ale niestety nie zdążyłam (w kolejce miałam wiele innych książek 😁). Widzę jednak coraz więcej pozytywnych opinii, więc może uda mi się znaleźć gdzieś pdf.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ooo, ta książka wydaje się całkiem interesująca. Gdzieś już mi kilkakrotnie mignęła ta okładka, ale cieszę się, że trafiłam na Twoją recenzję :) Myślę, że w wolnej chwili sięgnę i przekonam się, co kryje się za okładką.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kwestia wiary i duchowości nie do końca do mnie trafia, ale bardo jestem ciekawa - i filmu, i książki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie każdemu przypadnie do gustu, ale moim zdaniem warto :)

   Usuń
 5. Zdecydowanie nie mój typ literatury.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zdecydowanie pozycja nie dla mnie ale chetnie podrzuce mojej mamie ;)

  OdpowiedzUsuń

Najchętniej czytane!