[2019] Życie w spadku - Małgorzata Garkowska #53

14:53


Ilość stron: 344
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data premiery: 30.04.2019r.

  W dalszym ciągu sięgam po nieznanych mi autorów, wyszukuję polskich, o których nigdy nawet nie słyszałam i w przypadku książki ,,Życie w spadku'', również tak jest. Jest to kwietniowa premiera, z którą fajnie spędziłam czas, zagłębiając się w całkiem emocjonalną historię.

  Jest to powieść głównie o dwóch braciach bliźniakach. Damian i Mark wyglądają identycznie, ale tylko z zewnątrz. Poza tym dzieli i różni ich absolutnie wszystko. Ich relacja nie należy do łatwych, przez to, że od długiego czasu są ze sobą skłóceni. Tylko dlaczego? Co się musiało wydarzyć, że kontakt się urwał, a raczej urwał go przede wszystkim Damian? O tym co było, nie da się ot tak zapomnieć. Tego się nie wymażę jak ołówka na kartce. Jeden z bohaterów doskonale wie, że niektóre rzeczy nie opuszczą nigdy głowy, a przynajmniej tak się wydaje...

  Damian jest mocno związany z komputerami, co w tej książce zostało także zaznaczone w interesujący sposób. Jednakże, praca nie zakrzątała tak mocno jego głowy jak myśl o tym, co może zrobić, by zemścić się na swoim m.in. bracie, ale za razem chęć takiego poznania prawdy. Dojścia w ogóle do niej, choć mogła okazać się straszna. Autorka stworzyła go jako niezależnego człowieka, który jest wolny, lata temu oddalił się w zupełności od rodziny i zaczął żyć radząc sobie bez nich. Damian jest dosłownie wolnym ptakiem, latającym po swoim indywidualnym niebie.

  Za to Mark jest facetem, który nie widzi świata poza swoją dyrektorską pracą w banku, dosłownie. Rodzina przestaje dla niego istnieć, życie prywatne, to wszystko co powinien stawiać wysoko. Wybrał pracę i wpadł w jej wir, co było przykre dla Klary, jego żony. Ciężko mi się to czytało, bo autorka tak realistycznie to przedstawiła. Denerwował mnie dlatego niemiłosiernie, przez to jaki był nijaki dla swojej kobiety.

  Klara to bohaterka, uwielbiająca fotografię. I dla mnie znalazła się bratnia dusza jednak ;) W tym się spełnia, ale prawda jest taka, że nawet coś tak pięknego jak fotografia nie było w stanie ukoić jej bólu z powodu braku czułości, czy nawet zainteresowania ze strony męża, pozornie jednej z najważniejszych osób. Nią jednak bardziej chyba okazywała się siostra... Na Marka trudno było liczyć, bo wolał myśleć o tym, co trzeba zrobić w pracy, a nie że niedługo pojawi się ktoś nowy w rodzinie. Klara dlatego nie spieszyła się z tą wiadomością, nie dziwiłam jej się.

  Zemsta, kłamstwa, po części zmiana swojej tożsamości? To wszystko znajdziemy w najnowszej książce Małgorzaty Garkowskiej. Oprócz tego rewelacyjna w moim odczuciu fabuła, sam zamysł na historię, która na początku wydawała mi się, bardzo, ale to bardzo banalna. A później? Z każdą następną stroną działo się coraz więcej i układało się to w logikę. Okazało się, że bohaterzy mają nieźle poplątane życie sięgając w przeszłość, zwłaszcza Damian, który był powiedzmy główną osobą, najwięcej mieszającą teraz. Wcześniej to miało miejsce raczej ze strony jego ojca i Marka, ale przyszedł czas na niego. To Damian właśnie zaplanował, że się zemści za to co kiedyś miało miejsce. Działo się dużo, w życiu bohaterów, ale bardziej w kontekście całej książki i to się po prostu czuło. Niby tradycyjna obyczajówka, ale nie brakowało w niej zwrotów akcji.

  Ta książka jest wypełniona emocjami po brzegi. Różnego pokroju, prawdziwymi, czasami bolesnymi. Tutaj jest wszystko - marzenia, powroty, trudne decyzje, a między tym szereg kłamstw, które mają krótkie nogi. Małgorzata Garkowska zawarła coś naturalnego, realnego w swojej powieści ,,Życie w spadku''. Pokazała nieidealne życie, nieidealne małżeństwo, nieidealnych ludzi. Trud życia, a zarazem ludzkie, bliskie nam pragnienia. Uwielbiam ją za to! You Might Also Like

11 komentarze

 1. Książka o braciach bliźniakach to coś dla mnie ;D
  Pozdrawiam.
  Pola
  www.czytamytu.blospot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja również jeszcze nie słyszałam o tej książce. Dziękuję za info, pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ogólnie w polskiej literaturze dzieje z się sporo dobrego i sporo ciekawych książek się pojawia. Ta propozycja również brzmi intrygująco.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie słyszałam o tej książce, ale wydaje się być interesującą pozycją.
  Ja obecnie czytam "(Nie)piękność". Polecam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie słyszałam, ale to takie w sumie mega życiowe. Każdy kto ma bliźniaka nie jest podobny jeśli chodzi o cele, plany i osobowość. Własnie zawsze jest ten ambitny i ten szalony, żyjący tu i teraz :D

  OdpowiedzUsuń

Najchętniej czytane!