WYZWANIA KSIĄŻKOWE 2018 W KTÓRYCH BIORĘ UDZIAŁ

19:14Z okazji rozpoczęcia 2018 roku, narodziło się dużo książkowych wyzwań. Oczywiście tradycyjnie odbywa się ,,Przeczytam 52 książki'', ale ja nie biorę w tym udziału, jakoś nie przepadam za tym wyzwaniem. Pokusiłam się jednak o inne, naprawdę ciekawe wyzwania. Założę prawdopodobnie osobną zakładkę z wyzwaniami i będę na bieżąco tam pisać jak mi idzie ich realizacja + będę dopisywać nowe jeśli jakieś znajdę i mi się spodobają. Zachęcam oczywiście wszystkich do wzięcia udziału w wyzwaniach przygotowanych przez blogerów. Myślę, że będzie to świetna okazja do zapoznania się z nowymi autorami, czy gatunkami. Ja np. w końcu może przeczytam jakiś chociaż jeden tomik poezji. Zbieram się tyle czasu i nigdy nie udaje mi się przeczytać. W końcu również może uda mi się przekonać do grubych książek, takich minimum ponad 500 stron, zawsze mnie jakoś przerażały :D

Z półki - wyzwanie czytelnicze 2018 u Dzosefinn's Books
[Poniższy tekst pochodzi ze strony organizatorki]


,,Celem niniejszego wyzwania jest przeczytanie książek ze swojej biblioteczki nabytych przed 2018 rokiem. Każdy indywidualnie wybiera sobie poziom, do którego będzie startować. 


(...) 1. Wyzwanie trwa ostycznia 2018 do 31 grudnia 2018.

2. Liczą się WSZYSTKIE książki przeczytane między w/w czasie, niezależnie od tego:
     a) w którym momencie dołączyłeś/aś się do wyzwania,
     b) czy napisało się jej recenzje, czy nie,
3. NIE LICZĄ SIĘ KSIĄŻKI JUŻ PRZECZYTANE – to znaczy jeśli masz np. książkę nabytą w 2014 roku i w tym samym roku ją przeczytałeś, i chcesz ją przeczytać jeszcze raz w 2018 to ta pozycja już się nie liczy. Liczą się tylko nieprzeczytane książki nabyte przed 2018 rokiem.
4. Do wyzwania mogą przystąpić wszyscy i w każdym momencie, wystarczy zgłosić się w komentarzu pod niniejszym postem lub dołączyć do wydarzenia na Facebooku.
5. Sami wybieramy poziom, który chcemy osiągnąć w 2018 roku.
6. Każdy uczestnik (bloger) zobowiązany jest do zamieszczenia podlinkowanego banera z wyzwaniem, który można pobrać poniżej.
7. W każdym momencie można zrezygnować z wyzwania

 POZIOMY WYZWANIA

Sami wybieramy poziom do którego będziemy startować.

Poziom 1 – liczba przeczytanych książek “z półki” – od 1 do 5
Poziom 2 – liczba przeczytanych książek “z półki” – 6-10
Poziom 3 – liczba przeczytanych książek “z półki” – 11-15
Poziom 4 – liczba przeczytanych książek “z półki” – 16-20
Poziom 5 – liczba przeczytanych książek “z półki” – 21-25
Poziom 6 – liczba przeczytanych książek “z półki” – 26-30
Poziom „Mistrz” – liczba przeczytanych książek “z półki” – powyżej 31''

Ja wybrałam sobie poziom 2, nie będę za bardzo szaleć, bo się tylko zdemotywuję :) Myślę, że uda mi się na spokojnie zrealizować to wyzwanie. Postaram się w zakładce do tego przeznaczonej, zanotować książki, które na pewno będę czytać w ramach tego wyzwania (jak i reszty wyzwań oczywiście).


Wyzwanie czytelnicze 2018 u Micha kultury
Czytamy po prostu książki, które można zaliczyć do poszczególnych podpunktów. Już kilka pozycji bym przypisała do tego wyzwania... Z listy BBC mam upatrzoną niejedną książkę, także ,,powielę'' pewnie ten punkt i nie będę się ograniczać tylko do jednej pozycji. Myślę, że również podołam temu wyzwaniu, nie będę się musiała zmuszać do niczego, bo wszystko trafia u mnie w punkt. Zawsze chciałam przeczytać jakiś komiks, także to w ogóle mnie zachwyciło :D


Book challenge 2018 u Uwaga czytam
[Poniższy tekst pochodzi ze strony organizatorki]


,,Uszczegółowienie kryteriów:

1. Książkowy debiut - debiutancka książka to zawsze zagwozdka. Każdego roku na rynku debiutuje wielu utalentowanych pisarzy. Postarajmy się przeczytać książkę początkującego twórcy.
2. Polski autor - często spotykam się z głosami, że nasze rodzime książki są gorsze od literatury zagranicznej. Absolutnie się z tym nie zgadzam. Wśród polskich autorów można znaleźć perełki zasługujące na bycie globalnymi bestsellerami. Sięgnijmy po jedną z nich.
3. Książka z motywem podróży - skoro wyzwanie ma być naszą podróżą w nieznane, sięgnijmy po książkę na ten temat. Może to by powieść z motywem podróży, ale równie dobrze sprawdzi się reportaż, czy zapiski znanego podróżnika.
4. Self-publishing - książki wydawane samodzielnie przez niezależnych autorów to coraz popularniejsza forma pojawiania się na rynku niszowych książek. Doceńmy pracę włożoną przez pisarza w wydanie i promocję swojego dzieła.
5. Niepopularny autor - działania marketingowe największych wydawnictw koncentrują się zwykle na kilku nazwiskach. Spróbujmy sięgnąć po książkę autora, który nie jest szumnie promowany na instagramie, a jego książki nie leżą w centralnych punktach księgarni.
6. Unikalny bestseller - są książki, które wypada znać, a których lekturę z jakichś powodów odkładaliśmy od dawna. To kryterium to świetna okazja, żeby nadrobić swoje zaległości.
7. Klasyka literatury amerykańskiej - takich książek jest niewiele w polskim kanonie lektur szkolnych. Nie wiem jak Wy, ale ja w tym obszarze mam naprawdę potężne braki. Dzięki wyzwaniu sięgnijmy po przynajmniej jedną powieść zaliczaną do najważniejszych powieści amerykańskich XX wieku.
8. Unikatowe miejsce akcji - w ramach tego  kryterium możemy odbyć kolejną fascynującą podróż. Wybierzmy lekturę, której akcja osadzona jest w nieznanym nam miejscu. Większość powieści umiejscowionych jest w Europie lub w USA, co powiecie na przykład na afrykańską przygodę? A może wybierzecie się nawet na Antarktydę? To od Was zależy dokąd dotrzecie. Uwaga, sięgnięcie po fantastykę i podróż do innego świata również jest dopuszczalne, ale postaraj się sięgnąć po ten gatunek tylko jeśli zazwyczaj nie czytasz fantastyki.
9. Zupełnie nowy gatunek - odkryciem ubiegłego roku były dla mnie biografie i reportaże, których wcześniej prawie w ogóle nie czytałam. Z pewnością i Wy macie takie gatunki, po które nie sięgacie, albo sięgacie bardzo rzadko. Być może kryje się w nich książka, która zmieni Wasze życie? Ja jestem niezwykle ciekawa dokąd w tym roku zaprowadzi mnie to kryterium.
10. Rekomendacja wartościowej osoby - sięgnij po książkę, którą poleca ważna dla nas osoba. Może być to rekomendacja przyjaciela, żony, matki, kochanki, ale być może sięgniecie po ulubioną książkę inspirującej osoby publicznej. Zaufajmy osobie, która nam imponuje, na której chcecie się wzorować lub osobie, która ma podobny gust czytelniczy.
11. Nagrodzona książka - w branży wydawniczej co roku wręczanych jest wiele różnych nagród literackich. Niektóre są bardzo głośne, inne można uznać jako niszowe. Wersja prostsza zakłada przeczytanie książki, która otrzymała jakąkolwiek nagrodę, wersja trudniejsza (zalecana) to sięgnięcie po książkę, która otrzymała niszową nagrodę literacką. To również świetna okazja do poszerzenia swoich horyzontów i odkrycia nieznanych, a interesujących wydarzeń literackich.
12. Przypadkowa książka - im więcej czytam, tym rzadziej podejmuję spontaniczne decyzje, co do doboru lektur. Tym razem dajmy się ponieść i dokonajmy spontanicznego wyboru. W ramach tego kryterium zdajmy się na naszą intuicję - przeczytajmy książkę, o której usłyszeliśmy przypadkiem, albo która wpadła nam w oko w księgarni lub bibliotece. Nie zastanawiajmy się, nie sprawdzajmy oceny na Lubimy Czytać, po prostu czytajmy!

(...) Kolejność, w jakiej będziecie realizować poszczególne kryteria jest oczywiście dowolna. Nie ma również przymusu, aby zrealizować wszystkie 12 punktów z listy.''

Ostatni punkt tego wyzwania idealnie do mnie pasuje, ponieważ ja często kupuję albo wypożyczam książki ,,w ciemno'', przez przypadek i później się okazuje w trakcie czytania co ja właściwie wzięłam :D Ale o dziwo, trafiam na takie książki, które naprawdę mi się podobają, mimo że o nich wcześniej nie słyszałam praktycznie. To chyba jakaś intuicja książkoholika...

Jeśli znacie jakieś inne wyzwania dla książkoholików, może nawet sami organizujecie to dajcie koniecznie znać. Chętnie się zapoznam :*

You Might Also Like

12 komentarze

 1. Bardzo fajne wyzwanie! Uwielbiam czytać i zastanowię się poważnie nad udziałem w nim :)

  OdpowiedzUsuń
 2. To ja serdecznie zapraszam do mojego wyzwania "Grunt to okładka", gdzie bawimy się już kolejny rok. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe. Pewnie bym wzięła udział, ale raczej wolę wolność wyboru tego co chcę przeczytać,że tak ujmę :)
  Wyzwanie Z półki jest zaś dla mnie bezsensowne bo wszystkie książki, które nabyłam przed 2018 rokiem przeczytałam.
  Pozdrawiam :)
  life-ishappiness.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja tam z ciekawości biorę w tym udział, żeby poznać coś nowego :D Na moich półkach jest mnóstwo książek, których nieprzeczytałam, a są dość ,,dawne'', dlatego mi to wyzwanie się spodobało. Pozdrawiam!

   Usuń
 4. Ja bardzo lubię wyzwania czytelnicze. Dzięki nim moje czytanie staje się jeszcze ciekawsze :) W tym roku również stworzyłam własne wyzwanie. Może w nim także zechcesz wziąć udział ;) Szczegóły znajdziesz tutaj:
  https://bazarkulturalny.blogspot.com/2018/01/wyzwanie-czytelnicze-2018.html?m=1
  Pozdrawiam. Weronika z bloga bazarkulturalny.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Napewno się zapoznam z twoim wyzwaniem. I mam dokładnie takie samo zdanie - czytanie staje się jeszcze ciekawsze. Nie lubię czytać z przymusu, ale te wyzwania trafiły w dziesiątkę u mnie i bardzo się cieszę, że ktoś je w ogóle powymyślał :D

   Usuń
 5. U siebie zorganizowałam dwa wyzwania - jedno typowo fantastyczne, drugie ogólne, w którym każdy dostosuje książki do swojego ulubionego gatunku. Biorę też udział w wyzwaniach: Czytamy klasykę, Czytamy klasykę fantasy, Czytam nowości, Łów słów i podobnie jak Ty w wyzwaniu Z półki. W poprzednich latach raczej unikałam wyzwań, ale myślę, że te będzie fajnie robić niejako przy okazji.

  Pozdrawiam
  Wiedźma

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytamy klasykę i czytamy klasykę fantasy właśnie widziałam ostatnio, ale nie będę brać w tym udziału, bo w tym przypadku musiałabym się trochę zmuszać chyba do czytania, a tego właśnie chcę uniknąć :) Ale mimo to, te wyzwania wydają się być naprawdę ciekawe. Łów słów chyba też gdzieś widziałam, tylko gdzie to było? Hmmm. Ja też unikałam, ale jakoś w tym roku postanowiłam spróbować :* Pozdrawiam!

   Usuń
 6. O kurcze nie słyszałam jeszcze o takim czymś jak książkowe wyzwania :o

  luxwell99.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Najchętniej czytane!