[2020] Niewidzialny człowiek - H. G. Wells

10:18


W zasadzie znowu spotykam się z klasykiem, których coraz więcej. Jest to wznowienie książki ,,Niewidzialny człowiek" H. G. Wells'a, czyli pogranicze science-fiction z nawet lekkim thrillerem. Książka jest tak cienka, że starcza myślę na jeden wieczór, więc przejdźmy do rzeczy.

Wszystko zaczyna się w Iping, gdzie panuje śnieżyca, która przywiewa w te okolice dziwnego mężczyznę. Dziwnego? Jest to Griffin, ,,ktoś" opatulony od stóp po czubek głowy, tak można stwierdzić na pierwszy rzut oka. Nie można ocenić jego wyglądu ani choćby skąd mógł się tutaj zjawić, a przynajmniej byłoby to trudne. Nie mniej, mężczyzna postanawia wynająć pokój. Pomińmy kogo może dziwić zabandażowana twarz... Normalna sprawa. Jego jedyna prośba jest taka, żeby mu nikt nie przeszkadzał.

Gospodyni, która go przyjmuje jest mocno zaciekawiona tym, kogo wpuściła pod dach. Nie ma pewności, jakie zamiary ma ten człowiek, a są one jak się okazuje, no dosyć zmienne. Jego zachowanie staje się po prostu coraz bardziej niepokojące. Zwłaszcza, że z pokoju dochodzą odgłosy, których kobieta nie może pojąć, a to podsyca ciekawość. Prawda nie zostaje długo tajemnicą, bo przybysz okazuje się być naukowcem! A to już kwestia, której nie muszę zdradzać dalej, bo sam tytuł wszystko podpowiada.

Ogólnie to jest to krótka historia, ale przez głównego bohatera ona ciągle ma takie napięcie i pobudza ciekawość. Mimo że jest to motyw raczej nam znany i teraz nie jest niczym nadwyraz zaskakującym, ale jak dla mnie to ta książka jest ciekawym doświadczeniem, bo nie czytam właściwie tego gatunku, zwłaszcza nie sięgałam po tego autora, którego pewnie duża część kojarzy i nie wiem czy kiedykolwiek czytałam coś w tym rodzaju... Więc zachęcam, bo była to dosyć intrygująca historia.

You Might Also Like

1 komentarze

  1. Na początku skojarzyło mi się trochę z jedną z książek Kinga i pomyślałam, że to wtórny temat, ale ostatecznie chyba sięgnę, bo lubię klasyki i coś w tej książce mnie jednak zaintrygowało.

    OdpowiedzUsuń

Najchętniej czytane!