[2019 PRZEDPREMIEROWO] ANONIMOWA DZIEWCZYNA - G. HENDRICKS, S. PEKKANEN #66

20:52


Oryginalny tytuł: An Anonymous Girl
Tłumaczenie: Marta Faber
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Ilość stron: 448
Premiera: 22.10.2019r. 

Październikowa premiera od Zysk i S-ka to będzie, śmiem twierdzić, jedna z moich ulubionych książek w tym roku, zwłaszcza wśród thrillerów. Trochę szczerze mówiąc nie wierzyłam, że to naprawdę będzie dobre, ale sama się złapałam na tym, że podchodząc na ludzie do ,,Anonimowej dziewczyny", zostałam nią oczarowana.

Główną bohaterką, jest ceniona wizażystka, Jessica Farris. Przez w sumie czysty przypadek, zgłasza się ona do pewnego nietypowego badania, za które dostanie pieniądze. Ona nie wykłada nic, za to może sobie dorobić, czy to nie brzmi świetnie? Jest jeden haczyk jednak, który wychodzi w trakcie całej sesji i kolejnych pytań, które dotykają kobietę. A właśnie... Całe badanie polega na badaniu moralności człowieka. Brzmi dosyć łatwo, ale jak się okazuje, wcale nie jest to takie hop siup, zwłaszcza jak wyglądało to dla Farris na początku.

Sam fakt, że coś tak niepewnego jak badanie psychologiczne, przeprowadzane przez nie wiadomo nawet kogo, wydaje się dosyć podejrzane, ale chęć zdobycia na szybko pieniędzy, kusi skutecznie dziewczynę, więc zgłasza się bez dwóch zdań. Jej zadaniem jest odpowiadać na pytania, najlepiej bez dłuższego zastanowienia. Oraz najlepiej, żeby nie próbowała kłamać... Są różnego pokroju, ale bywają najczęściej niezbyt przyjemne i łatwe, żeby na szybko odpowiadać.

Znamy ją chyba bardziej z nazwy Badana 52, bo to możemy spotkać w niemalże każdym rozdziale. Ile osób było na jej miejscu i jak to się kończyło? Czy to do końca na pewno niewinne badanie? Pieniądze wołają do siebie, a każde spotkanie sam na sam z komputerem i coraz bardziej niepokojącymi pytaniami, to okazja na ich zdobycie, bo małe nie są. Jakie skutki to przyniesie i czy Jessica wpadnie w wir pełen specyficzności jej ,,nowej pracy"?

Przez krótki okres czasu, nawet my nie mamy pewności, kim dokładniej jest ten człowiek, który wymyślił całe to dziwaczne badanie, a wręcz eksperyment na ludzkiej psychice. Nie jest to tajemnicą, że ta osoba nazywa się doktor Shields. Jest to postać równie ważna jak Jessica, bo dużo może ukryć, a zarazem dużo wyjaśnić w tej książce. Jedno jest pewne - nikt w tej książce normalny nie jest :D

Szacunek, w końcu za wykreowanie bohaterów, gdzie w jakimś stopniu wchodzimy w ich psychikę. Chcąc nie chcąc, w sumie trzeba, bo granica między zwyczajnymi pytaniami, a rzeczami, które musi zrobić Badana 52, żeby dostać więcej pieniędzy, jest okropnie cienka, a to powoduje, że lepiej jeszcze poznajemy jej odczucia, to co siedzi w jej głowie i co uważa o tym całym popapranym badaniu. Chociaż czy ona do końca w ogóle wie co i dlaczego się dzieje? To właśnie jeden z jej największych problemów w tym wszystkim.

Trochę styl pisania mi nie podchodził na początku, bo wydawało mi się, że to nie pasuje do tego gatunku, zbyt obyczajowo było, ale wystarczyło zgłoszenie do badania i nagle akcja nabrała takiego tempa, że nie chciałam kończyć tej książki. Zaskoczyło mnie pozytywnie to, że ,,Anonimowa dziewczyna", jest napisana w takiej formie, że mamy dwie perspektywy, te najważniejsze, a jednak na początku można totalnie się o tym nie zorientować. Z jednej strony Jessica, której myśli wyraźnie są opisywane, a z drugiej... No właśnie, ktoś patrzący na nią z innej perspektywy, dostrzegający każdy najmniejszy gest.

Moim zdaniem, cały zamysł na książkę jest całkiem oryginalny, w życiu nie słyszałam o czymś podobnym jak spotkałam w tej książce. Sporo psychologi, ale co jest jeszcze ciekawsze, to motyw manipulacji nad drugim człowiekiem. W zasadzie nie wie się, kiedy coś pęka, lecimy nie myśląc co właśnie robimy, dla kogo i po co. Ze względu na ten wątek, ta książka moim zdaniem jest świetna. Zwłaszcza, że nie ma w niej ideałów, na siłę wpychanych słodkości i zbyt wyczuwalnego charakteru w żadnym stopniu rodem z thrillerów. To było najzwyczajniej dobre i nie zapomnijcie spojrzeć na tę książkę w księgarni.

You Might Also Like

4 komentarze

 1. Lubię tego typu książki, zapisuje tytuł na listę i czekam na premierę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Premiera była już 22.10! 🙈 Post pisany 21.10 więc stąd tytuł 😬

   Usuń
 2. To nie moja bajka ale Twoja recenzja na pewno przyda się innym ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Trzeba będzie przeczytać! Najbardziej zaciekawił mnie motyw manipulacji nad drugim człowiekiem oraz wątki psychologiczne w tej książce.

  OdpowiedzUsuń

Najchętniej czytane!