[2019] Bella Donna. Nowe śledztwa Klary Schulz - Nadia Szagdaj #56

11:45


Strony: 320
Wydawnictwo: Dragon
Premiera: 05.06.2019r.

,,Bella Donna. Nowe śledztwa Klary Schulz" Nadii Szagdaj to moja pierwsza styczność z tą polską autorką. W dodatku zaczęłam właściwie od końca, bo jak się okazuje przed nią są jeszcze cztery tomy. Z tego co się dowiedziałam, zupełnie to w niczym nie przeszkadza. Jest to jakby osobna całość, którą można śmiało czytać bez znajomości poprzednich książek z Klarą w roli głównej, jak też ja uczyniłam.

Jest to kryminał retro, do których było mi zawsze daleko, więc byłam bardzo podekscytowana, gdy mogłam przeczytać tę książkę. Od samego początku zawiało klimatem połączenia sztuki, czegoś namacalnie pięknego i czegoś okrutnego czym jest zbrodnia, w dodatku bardzo brutalna. Gratulacje za pomysłowość, bo zaczęło się wszystko niebanalnie. Oryginalny pomysł na morderstwo, umiejętnie wymieszany z wystawą sztuki...


Główną bohaterką jest prywatna pani detektyw - Klara Schulz. W jej ręce trafia sprawa znalezionych w okolicach wody, zwłok mężczyzny, któremu brakowało niektórych części ciała. Był okaleczony, jak martwe zwierzę. Przebywa ona w ówczesnej Łebie, a w trakcie jej pobytu tam, w międzyczasie w Bresalu ma odbyć się wystawa obrazów z ważnym, znanym malarzem. Nie wszystko jednak idzie po myśli zgromadzonych, wyczekujących artysty, ponieważ  Ludemann, o którym mowa, nie zjawia się na własnej wystawie, co wzbudza nie tylko niepokój, ale też zniecierpliwienie ludzi.

Postanowiono nie przedłużać tego wszystkiego i w takim wypadku odsłonięto arcydzieło. Widok jednak zszokował każdego z osobna, bo nikt nie spodziewał się czegoś tak odrażającego. Do obrazu ktoś przyczepił części ludzkiego ciała! Kto mógł zrobić coś tak bestialskiego? Kto padł ofiarą ,,artysty"?

Pomysł pierwsza klasa! Sama byłam zszokowana tym co się dzieje, nie mogłam się doczekać, aż zacznie się poszukiwanie znaczących poszlak i będę mogła również wczuć się w rolę detektywa. Oprócz śledztwa, na plus są w tej książce bohaterowie. Zostali dobrze wykreowani, a zwłaszcza Klara, która udowadniała, że kobiety nie są w tym fachu gorsze od facetów. To sprytna, młoda kobieta, która dążyła po swoje.


Akcja rozgrywa się w 1914r. Zdaje się, że to już zamierzchłe czasy. Wtedy inaczej ludzie żyli, były inne zasady stosowane i tak naprawdę mężczyźni grali główne skrzypce. Klara w takim razie trochę przełamywała schemat pokazując swoją czarującą osobowość. Skupiała się za każdym razem na swojej pracy w zupełności, bo celem było znalezienie sprawcy. Okrutnego sprawcy.
Jak można się domyślać, wtedy ubierano się głównie w suknie, które podkreślały talię u kobiet. Gorsety były na porządku dziennym, zatem wyobraźmy sobie teraz naszą Klarę prowadzącą śledztwo :D

Nadia zadbała o klimat, zdecydowanie go było czuć. Dokładnie opisane miejsca, przypisy, by było łatwiej niektóre rzeczy pojąć, bohaterowie nie wzięci gdzieś z kosmosu, tylko zwykli ludzie, ale zdeterminowani. Oprócz kryminalnej, głównej strony, były wprowadzone elementy obyczajowe, a nawet romantyczne, czyli to co czasami lubię w książkach jeśli jest dobrze wyważone i nie stawiane ponad główny motyw. Autorka spełniła pod tym względem moje oczekiwania.

Muszę koniecznie nadrobić poprzednie tomy, bo nie to, że czuję niedosyt, ale raczej chcę poznać wcześniejsze śledztwa Klary. ,,Bella Donna" była świetna, umiejętnie w niej zostały przedstawione czasy, które całkiem trudno jest sobie z pozoru wyobrazić, ale Nadia zrobiła dobrą robotę i popłynęła z łatwym, zrozumiałym stylem.

Serdecznie polecam każdemu miłośnikowi kryminałów, nie tylko tych retro ;)

You Might Also Like

8 komentarze

 1. Raczej nie skuszę się na tę książkę. Nie lubie tego typu histori.
  Pozdrawiam :)
  www.wspolczesnabiblioteka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za odwiedziny :) Ja się obawiałam, że będzie nuda jedna wielka, ale miło się zaskoczyłam mimo retro klimatu. Pozdrawiam!

   Usuń
 2. Bardzo lubię kryminały, więc chętnie do nich sięgam. Opisałaś to tak, że już teraz bym przeczytała, ale najpierw muszę kupić :).

  OdpowiedzUsuń
 3. Witaj, Klaudio!
  Uwielbiam klimat retro. Nie znałam wcześniej tej autorki, ale po przeczytaniu Twojej recenzji, chętnie sięgnę po tę książkę. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Najchętniej czytane!