MUST-READ BOOKS - LISTA KSIĄŻEK, KTÓRE KONIECZNIE CHCĘ PRZECZYTAĆ!

17:11


Od kilku lat popularne są filmiki i posty o 100 książkach, które ma zamiar się przeczytać. Postanowiłam zrobić coś podobnego, ale nie określając konkretnej ilości, bo po pierwsze przypominałabym sobie kilka dobrych godzin wszystkie tytuły, które chcę nadrobić, a po drugie wiem, że pod koniec dawałabym pewnie książki z przymusu, byle dobić do setki, a za rok czy tam ileś by się okazało, że o większości zapomniałam, albo przez cały czas w ogóle mnie dane pozycje nie interesowały. Gdzie w takim razie byłby sens? Ogólnie rzecz biorąc moja lista cały czas się powiększa i z czasem pewnie pokuszę się o zrobienie drugiej listy... Mam jednak nadzieję, że zbyt szybko to nie nastąpi, bo już w tym poście będzie sporo tytułów, które będę nadrabiać kolejne 100 lat :D Niektóre z książek, które wam przestawię, mam nawet już na półkach, więc tym bardziej muszę je przeczytać. Cała reszta to dopiero zamiary kupna, ewentualnie wypożyczenia z biblioteki.

1. Tarryn Fisher - Bad mommy

Opis - ,,Jolene i Darius Avery są szczęśliwą parą, wspólnie wychowują kilkuletnią Mercy. Pewnego dnia do sąsiedniego domu wprowadza się tajemnicza Fig. Szybko zaskarbia sobie sympatię młodego małżeństwa i staje się nieodłączną przyjaciółką Jolene. Z czasem zachowanie Fig staje się coraz bardziej niepokojące – dom wypełnia identycznymi rzeczami jak u przyjaciółki, kupuje te same ubrania, a jej Instagram zawiera zdjęcia Dariusa...''

Czytałam już Margo tej autorki i tak mi się podobała, że postanowiłam przeczytać również jej najnowszą książkę, czyli Bad mommy. Mam nadzieję, że będzie równie wciągająca.



2. Maja Lunde - Historia pszczół

Opis - ,,Trzy intrygujące historie, zwyczajni, a jednak niezwykli bohaterowie, pszczoły i walka o przyszłość naszej cywilizacji.
Epicka w swoim wymiarze, rozgrywana na trzech płaszczyznach czasowych, opowieść, której spoiwem są… pszczoły. (...) Historia pszczół to do bólu prawdziwa powieść doskonale ukazująca meandry ludzkiej psychiki, napięcia między rodzicami i dziećmi, dojmującą szarość dnia codziennego i pasję, która daje siłę do walki o lepsze jutro. Maja Lunde porusza te wszystkie tematy snując równoległą i porywającą opowieść o niezwykłych owadach, ich miejscu w przyrodzie i ludzkiej cywilizacji.''

Słyszałam mnóstwo pozytywnych opinii na temat tej książki. Ciekawi mnie jak będzie się czytać o tak odbiegających od siebie czasach. Przeszłość, teraźniejszość to często spotykane czasy, ale daleka przyszłość? Może być ciekawie.




3. Markus Zusak - Złodziejka książek

Opis - ,,Liesel Meminger swoją pierwszą książkę kradnie podczas pogrzebu młodszego brata. To dzięki „Podręcznikowi grabarza” uczy się czytać i odkrywa moc słów. Później przyjdzie czas na kolejne książki: płonące na stosach nazistów, ukryte w biblioteczce żony burmistrza i wreszcie te własnoręcznie napisane… Ale Liesel żyje w niebezpiecznych czasach. Kiedy jej przybrana rodzina udziela schronienia Żydowi, świat dziewczynki zmienia się na zawsze…''

Dwa razy oglądałam film i dwa razy płakałam. Wzruszyła mnie strasznie ta cała historia. Myślę, że książka zrobi na mnie równie duże wrażenie.




4. Jakub Błaszczykowski, Małgorzata Domagalik - Kuba

Opis - ,,Pierwsza i jedyna biografia światowej gwiazdy futbolu.
Obarczony brzemieniem niewyobrażalnej tragedii z dzieciństwa, dotąd niechętnie i bardzo rzadko mówił o swojej przeszłości. Teraz po raz pierwszy przerywa milczenie i w przejmująco szczerych rozmowach opowiada dziennikarce o sobie, o trudnym dzieciństwie, o tragicznej śmierci matki, o buncie dorastania i mozolnym pokonywaniu demonów z przeszłości. Dzieli się przemyśleniami, jak radzić sobie z przeciwnościami losu, pokonywaniem stereotypów, jak nie zgubić siebie w świecie mediów i o blaskach i cieniach piłkarskiego życia. W książce o Blaszczykowskim mówią także jego najbliżsi, przyjaciele, piłkarze z BVB, trenerzy Smuda, Fornalik, Nawałka, Beenhakker i Jurgen Klopp.''

Dzięki Kubie tak na prawdę kocham piłkę nożną. Ten człowiek po prostu mnie tak inspiruje, motywuje i nie wiadomo co jeszcze robi, że mam ochotę ciągle oglądać mecze z jego udziałem. Tą książkę widziałam ostatnio w bibliotece, więc myślę, że niedługo się za nią zabiorę jak tylko uda mi się wypożyczyć.



5. Erin Morgenstern - Cyrk nocy

Opis - ,,Rozgrywająca się w zaczarowanym cyrku u schyłku dziewiętnastego wieku powieść Erin Morgenstern to magiczna, ponadczasowa historia miłosna.
W wędrownym cyrku dzieją się rzeczy niezwykłe, bardziej niezwykłe niż popisy akrobatów i treserów. To cyrk magiczny, w którym do pojedynku stają zakochani, a ich bronią jest wyobraźnia. Londyński reżyser Chandresh Lefèvre postanawia stworzyć cyrk. Nie przypuszcza, że stanie się on areną rozgrywek między znanym prestidigitatorem a "mężczyzną w szarym garniturze", a raczej między ich wychowankami Celią i Markiem. Młodzi, nieświadomi konsekwencji walki, którą mają ze sobą stoczyć, kreują w cyrku wiele niezwykłych, magicznych przestrzeni. To stanowi sens ich zmagań i tło ich miłości. Jednak każda potyczka zbliża ich do końca, kiedy na placu boju może pozostać tylko jedno z nich...''

Dużo naczytałam się i nasłuchałam na temat tej pozycji. Magia ma przepełniać książkę, ale oprócz niej ma pojawić się wątek miłosny, który trochę namiesza w zadaniu bohaterów... To wynika z przeczytanych przeze mnie recenzji. Cóż, mam nadzieję, że pochlebne opinie nie są rzucane na wiatr i książka na prawdę okaże się fantastyczna.



6. Neil Gaiman - Ocean na końcu drogi

Opis - ,,Książka jest historią opowiadaną przez mężczyznę, który wspomina pewne zdarzenie ze swojego życia - kiedy miał 7 lat, lokator mieszkający u jego rodziny ukradł ich samochód i popełnił w nim samobójstwo. Śmierć ta przywołuje starożytne złe moce, których rodzina może uniknąć jedynie dzięki pomocy trzech tajemniczych kobiet mieszkających na końcu ulicy. Najmłodsza z nich uważa, że staw przy jej domu to ocean, a najstarsza pamięta Wielki Wybuch…''

No, no, no... Opis jest tak bardzo intrygujący, że nie dam tej książce spokoju puki jej nie przeczytam. Zapowiada się na prawdę bardzo dobrze.




7. Patrick Ness - Siedem minut po północy

Opis - ,,Wyjątkowa opowieść o miłości i stracie, o chłopcu, który musi stawić czoła prawdzie oraz potworach, które czasami goszczą w naszym życiu, zmieniając je na zawsze. 
Arcydzieło współczesnej literatury dla każdego wrażliwego czytelnika od lat 10 do 110! Jedna z tych książek, które zmieniają Twoje spojrzenie na świat i życie, które uczą empatii i humanizmu. Jedna z tych książek, których nie możesz przegapić! Odważna, pełna czarnego humoru, głęboko poruszająca opowieść o chłopcu, jego ciężko chorej matce i niezapowiedzianym, potwornym gościu. Jest siedem minut po północy, gdy trzynastoletni Conor budzi się i odkrywa, że za oknem jego sypialni czai się potwór. Jednak to nie tego potwora Conor się spodziewał – sądził, że odwiedzi go raczej ten z dręczącego go koszmaru, powtarzającego się niemal każdej nocy od dnia, kiedy matka chłopca rozpoczęła leczenie. Potwór z jego podwórka jest inny. Sędziwy. I dziki. I chce czegoś od Conora. Czegoś niebezpiecznego i przerażającego. Żąda prawdy.''

Oglądałam kiedyś film i szczerze mówiąc, nie liczyłam na nic ciekawego. Myślałam, że to jakaś bajeczka dla dzieci. Po obejrzeniu zamurowało mnie. Ten film był najlepszy z wszystkich, które miałam okazję oglądać na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy. Niesamowite w nim było to, że jeśli człowiek chciał to mógł doszukać się ukrytego sensu w tym filmie i za każdym razem mogło to być coś innego. Jeśli książka podobnie mnie zszokuje (w pozytywnym sensie) to będę przeszczęśliwa.



8. Anthony Doerr - Światło, którego nie widać

Opis - ,,Marie-Laure mieszka wraz z ojcem w Paryżu, jako sześciolatka traci wzrok i odtąd uczy się poznawać świat przez dotyk i słuch. 
Pięćset kilometrów na północny wschód od Paryża w Zagłębiu Ruhry mieszka Werner Pfennig, który jako mały chłopiec stracił rodziców. Podczas jednej z zabaw Werner znajduje zepsute radio, naprawia je i wkrótce staje się ekspertem w budowaniu i naprawianiu radioodbiorników. Odtąd Werner poznaje świat, słuchając radia.
Kiedy hitlerowcy wkraczają do Paryża, dwunastoletnia Marie-Laure i jej ojciec uciekają do miasteczka Saint-Malo w Bretanii.
Werner Pfennig trafia tam kilka lat później. Służy w elitarnym oddziale żołnierzy, który zajmuje się namierzaniem wrogich transmisji radiowych. Podczas nalotu aliantów na Saint-Malo losy tej dwójki splatają się…''

Jeśli oglądacie na YouTube kanał Maja.K, to pewnie widzieliście m.in. u niej film na temat tej książki. Choć Maja praktycznie nic nie powiedziała na temat tej pozycji, przekonała mnie do przeczytania jej. Wystarczyły po prostu jej emocje.



9. Neal Shusterman - Głębia Challengera

Opis - ,,Niepokojąca podróż przez głębię ludzkiego umysłu. Opowieść o chłopcu, który powoli pogrąża się w chorobie psychicznej. 
Caden Bosch jest rozdarty między tym co widzi, a tym, co wie, że jest prawdziwe. Ma paranoje i halucynacje. Jest zdolnym uczniem liceum obdarzonym artystyczną wrażliwością, jednak coraz częściej wydaje mu się, że bierze udział w misji badającej Głębię Challengera, najgłębiej położonego punktu Rowu Mariańskiego (10 994 metrów pod poziomem morza). Jest świadomy, że jego świat się rozpada i coraz bardziej przerażony, że powoli przestaje odróżniać, co jest prawdą, a co ułudą. Rodzina i przyjaciele dostrzegają zmiany w jego zachowaniu i zaczynają się poważnie niepokoić. Zostaje przyjęty do szpitala psychiatrycznego i poddany leczeniu. Teraz to personel medyczny staje się załogą statku ku zdrowieniu.
Wnikliwa i niezwykle realistyczna, poruszająca i nie dająca spokoju powieść powstała na podstawie osobistych przeżyć autora, którego syn Brendan cierpi na chorobę umysłową.''

Są tylko dwa słowa, które przekonują mnie do przeczytania tego - choroba psychiczna. Czuję, że ta książka trafi we mnie jak jakaś strzała... I że nie zawiodę się na niej.



10. Waris Dirie - Safa nie okaleczajcie mnie

Opis - ,,Dramatyczna scena brutalnego obrzezania dziewczynki doprowadza do łez ludzi w kinach na całym świecie. Ale tak naprawdę Safa nie została obrzezana. Waris Dirie jest więc tym bardziej przerażona, gdy dowiaduje się, że dziewczynka wkrótce ma być okaleczona. I robi wszystko, by uchronić ją przed straszliwym losem. Gdy Waris Dirie pierwszy raz spotyka małą Safę ze slumsu w Dżibuti, powracają bolesne wspomnienia z jej własnego dzieciństwa. Ale czuje też ulgę: dziewczynka, która ma zagrać w ekranizacji jej historii, Kwiecie pustyni, jest jeszcze nietknięta. Tym większe jest przerażenie Waris, gdy dowiaduje się, że rodzice dziewczynki honorarium za jej udział w filmie chcą przeznaczyć właśnie na obrzezanie córki. Dla Waris to oczywiste: trzeba dziewczynkę za wszelką cenę uchronić przed okaleczeniem. Zawiera z rodzicami umowę: jej fundacja Kwiat Pustyni zadba o to, by Safa otrzymała wykształcenie i będzie wspierać jej bardzo biedną rodzinę aż do uzyskania przez dziewczynkę pełnoletniości.''

Uwielbiam książki o Afryce, żyjących tam ludziach... Oprócz mojej ukochanej tematyki, książka jest w formie reportażu, co tym bardziej zachęca mnie do przeczytania. Pozycja czeka już u mnie na półce i myślę, że niebawem się za nią wezmę. 





11. Katja Kettu - Ćma

Opis - ,,Jest rok 1937. Piętnastoletnia Finka Irga Malinen romansuje z radzieckim agitatorem, a kiedy po jego wyjeździe okazuje się, że jest w ciąży, postanawia ruszyć za nim przez zieloną granicę do Związku Radzieckiego. Zamiast w ramiona ukochanego, trafia jednak do gułagu w Workucie. Tam zaprzyjaźnia się z inną więźniarką. Po uwolnieniu jedna z nich trafia do wsi w Republice Maryjskiej, gdzie dzieją się dziwne rzeczy, których przyczyny tkwią w obozowej przeszłości.''

Jest to książka fińskiej autorki. Mało widziałam recenzji na temat tej książki, chyba nie jest zbyt popularna w Polsce jeszcze. Ciekawi mnie czy przypadnie mi do gustu w ogóle ta autorka.




12. Katja Kettu - Akuszerka

Opis - ,,Wyjątkowa powieść o miłości porównywana do „Oczyszczenia” Sofi Oksanen. Jedno z najbardziej chwalonych i czytanych fińskich dzieł literackich ostatnich lat. Krzywe Oko, wychowana w surowej rodzinie zastępczej, wyrasta na outsiderkę i godnie nosi swoje niepochlebne przezwisko. Bogata wyobraźnia pomaga jej w pracy akuszerki i sprowadzaniu dzieci na świat, gdy przez Finlandię przetacza się druga wojna światowa. Dziewczyna zakochuje się w bardzo przystojnym esesmanie i fotografie wojennym Johannesie Angelhurście. Aby być blisko niego, Dzikie Oko –jak czule nazywa ją ukochany –zgłasza się na ochotnika do pracy pielęgniarki w obozie jenieckim, w którym stacjonuje Johannes.''

Tutaj sytuacja jest dokładnie taka sama jak w przypadku poprzedniej książki :)




13. Adam Faber - Kroniki Jarru Księga luster

Opis - ,,Gdyby Harry Potter był dziewczyną, nazywałby się Kate Hallander!​ ​​
Kate jest typową nastolatką. Mieszka u swojej ciotki w Londynie​ i wiedzie spokojne życie. Pewnego dnia staje na progu tajemniczego sklepu pełnego czarodziejskich przedmiotów, od właścicielki którego otrzymuje Księgę Luster. Dziewczyna rzuca miłosny urok na przystojnego Jonathana, lecz czar skutkuje zupełnie inaczej, niż by tego oczekiwała. Kate trafia do Jaaru, krainy zamieszkanej przez magiczne stworzenia.
Fion jest ferem, baśniową istotą. Jego stosunki z ojcem są coraz gorsze, więc w akcie buntu opuszcza dom, by odnaleźć przypisaną mu czarownicę. Wpada w ręce niebezpiecznej nimfy Erato​ i przez swoją naiwność wprowadza do świata magii wielki zamęt.
Tymczasem w Londynie ciotka dowiaduje się, że ze sklepu pani Selene zniknął magiczny kamień o potężnej mocy. Czy uda się go odnaleźć? Jak Kate, początkująca wiedźma, poradzi sobie w świecie Jaaru, mając u boku ekscentryczne fery i wyniosłego jednorożca? I co tak naprawdę skrywa plan nikczemnej Erato? ​​''

Jest to książka, którą widzę wszędzie. Dosłownie. Każdy ją zachwala, że jest taka super i w ogóle, że aż muszę po nią sięgnąć. Przyda mi się w końcu trochę fantastyki. Z tego co słyszałam, wychodzi (albo już wyszedł) drugi tom, ale ja jak zwykle jestem ze wszystkim w tyle i pewnie przeczytam ją jak autor postanowi napisać jeszcze kilka następnych...



14. Jen Sincero - Jesteś kozak! Uwierz w siebie i zacznij żyć pełnią życia 


Opis - ,,Zastanów się, czego chcesz od życia... A potem weź sprawy we własne ręce!
Co czujesz, kiedy oglądasz w telewizji reportaż ze zdobycia K2 albo igrzyska olimpijskie? A kiedy słuchasz kogoś, kto z pasją opowiada o swoim zrealizowanym marzeniu? Czy nie towarzyszy ci wówczas myśl, że każdego dnia bezpowrotnie tracisz kawałek swojego życia, podczas gdy możesz sięgnąć po znacznie więcej? A przecież to możliwe! Możesz stać się najlepszą wersją siebie, przestać wreszcie myśleć o sobie w kategoriach nieudacznika i zdobyć to, na czym najbardziej ci zależy. Musisz tylko podjąć w końcu decyzję oraz wysiłek, który pozwoli ci wcielić w życie twoje postanowienia.  Poradnik Jen Sincero, który jest przykładem działania tej strategii, pomoże ci na początku drogi. Ten zabawny, inspirujący i całkowicie nieformalny przewodnik podpowie ci, jak uwolnić twoją energię, obudzić się z Wielkiej Drzemki i zacząć słuchać wewnętrznego głosu. Zobaczysz, jak zacząć świadomie używać własnego umysłu i ciała, pielęgnować w sobie poczucie miłości własnej i przestać się wstydzić. Odkryjesz, że wprawdzie nie jesteś ideałem, ale to nie jest powód do rozpaczy, pieniądze nie śmierdzą, a każdy lęk można pokonać. Wejdź na drogę poszukiwaczy szczęścia, a znajdziesz je za pierwszym zakrętem! "Pierwszą rzeczą, o którą cię poproszę, jest to, żebyś uwierzył, że żyjemy w świecie nieograniczonych możliwości" - Jen Sincero''
Kocham, po prostu kocham książki o motywacji, znajdowaniu własnego ,,ja'' i o wszystkim co jest w tym kręgu. Nie mogłam przejść obojętnie koło tej książki. Czuję, że pochłonę ją w jeden wieczór (albo poranek). 

15. Marcin Kydryński - Biel Zapiski z Afryki



Opis - ,,Jeśli poczują się Państwo poirytowani, że jest to książka zbyt osobista, intymna, że nie przypomina niczego, co już znacie, to może dobrze. Tylko tak mogło być. Jeżeli ktoś nazwie ją albumem fotograficznym, sprawi mi przyjemność. Gdy uzna, że to książka o Afryce, nie będę się spierał. Na nieprzyjemny zarzut, że jest w istocie autobiografią, nie będę umiał odpowiedzieć, zażenowany, przyłapany na gorącym uczynku. Sam myślę o «Bieli» jak o notatkach na marginesach książek, które zawsze mam ze sobą w podróży, bo lubię rozmawiać ze znacznie mądrzejszymi od siebie - 
Marcin Kydryński''

Afryka? Jest! Powalające na kolana zdjęcia? Są! Na półce stoi? Stoi! No to do roboty :D Jest gruba, ale tekstu jest niewiele, więc powinnam szybko ją pochłonąć. Już jestem zachwycona.

16. Antonia Michaelis - Baśniarz



Opis - ,,Jego usta były zimne jak śnieg, ale biło z nich ciepło jedwabnej czerwonej tkaniny, tkaniny z pokładu statku. Poczuła jego język i pomyślała o wilku. „A jeśli to prawda? Jeśli ta baśń jest prawdziwa? Pocałunek i śmiertelne ugryzienie w kark. Wszystko się zgadza. Co, jeśli właśnie całuję mordercę?”.
Anna i Abel – historia miłości, rozwiewająca wszelkie wątpliwości.
ABEL TANNATEK, outsider, wagarowicz, handlarz narkotykami. Mimo to Anna zakochuje się w nim do szaleństwa, gdyż wie, że Abel ma jeszcze inne oblicze: łagodnego, smutnego baśniarza, opiekującego się młodszą siostrą. Niezwykła opowieść, którą snuje Abel, fascynuje Annę do tego stopnia, że dziewczyna nie może o niej zapomnieć. Granica między rzeczywistością a fantazją stopniowo się rozmywa. A jeśli jej fabuła wcale nie jest fikcją i obawy Anny są uzasadnione? Ten, którego kocha, może okazać się równocześnie jej największym wrogiem…''

Tę książkę miałam już w rękach kilka miesięcy temu. Odkryłam ją przez przypadek w bibliotece i postanowiłam przekonać się co kryje w sobie to cudeńko. Doszłam do bodajże 100 strony i niestety więcej nie przeczytałam, bo mój czas na oddanie się zbliżał, a przed nią czytałam jeszcze kilka innych. Pamiętam, że strasznie mnie wciągnęła i teraz będę na nią musiała znowu polować.



17. Susan Vaught - Szaleństwo



Opis - ,,Never w stanie Kentucky nie jest zwykłym miasteczkiem…
To miejsce, w który martwi i żywi nie mogą zaznać spokoju. Forest, 18-letnia dziewczyna zatrudniona na cmentarzu przy szpitalu Lincolna wie o tym aż za dobrze. Szpital psychiatryczny Lincolna świetnie nadaje się do tego, żeby dorobić na studia. Ale są jeszcze setki niezbyt stabilnych pacjentów, kilometry podziemnych tuneli, dzwony na wieży, które rozbrzmiewają niespodziewanie i pewna szafa, która skrywa coś więcej niż podarowane ubrania…
Kiedy pewnej nocy martwy małżonek jednej z pacjentek pojawia się przed oczami Forest, dziewczyna zupełnie traci poczucie rzeczywistości i czasu. W tej historii odegra kluczową rolę, a przy okazji odkryje dziedzictwo, jakiego się nie podziewała.''

Od zawsze interesuję się szpitalami psychiatryczymi... Lubię oglądać filmy z opuszczonych szpitali albo słuchać historii z nimi związanymi. I ta książka chyba będzie dla mnie ideałem. Chociaż to się okaże jak przeczytam (kiedyś tam).



18. R. J. Palacio - Cud chłopak



Opis - ,,Wzruszająca opowieść o walce dziecka z przeciwnościami losu. August urodził się ze zniekształconą twarzą. W wieku 10 lat po raz pierwszy idzie do szkoły, gdzie styka się z nietolerancją i ostracyzmem kolegów. Pogoda ducha i wewnętrzna siła sprawiają jednak, że chłopiec pokonuje kolejne trudności i zdobywa uznanie otoczenia.
Zapadająca w pamięć opowieść o dobroci, odwadze i inności''

Gdy ktoś różni się od innych, często może spotykać się z niemiłymi komentarzami na swój temat i obgadywaniem. ,,Boże, patrz jak on/a wygląda! Haha!''. Tak było, jest i prawdopodobnie będzie. Jest to smutne, ale prawdziwe. Jestem strasznie ciekawa, jak autor przedstawił historię dziecka, które jest właśnie w takiej sytuacji.



19. Jostein Gaarder - Dziewczyna z pomarańczami



Opis - ,,Dziewczyna z Pomarańczami - to przede wszystkim piękna opowieść o poszukiwaniu miłości i odwadze, by z trudnych ścieżek życia wybrać tę właściwą. 15-letni Georg - dotąd zupełnie przeciętny chłopak - zmienia się w dniu, kiedy otrzymuje niezwykły list. Nadawcą jest nieżyjący od lat ojciec Georga... W chwili jego śmierci chłopiec miał zaledwie 4 lata - pamięta go jedynie z przechowywanych w rodzinnych zbiorach starych zdjęć i filmów. Ojciec napisał list tuż przed śmiercią, gdy był pewien, że nie uda się pokonać choroby. Przez wiele lat list leżał w dziecięcym wózku, czekając na chłopca. Znaleziony u progu dojrzałości Georga staje się znakiem przemiany i inicjacji. Ojciec opowiada w nim o swojej miłości do tajemniczej Dziewczyny z Pomarańczami, także o próbach rozwiązania jej zagadki. Zadaje pytania o sens życia, gdy śmierć wydaje się nieuchronna... Inspirowany listem, chłopak usiłuje sprostać pytaniom ojca, przekroczyć granice czasu i śmierci. Posłuży temu pisana wspólnie z nim książka, której patronuje Dziewczyna z Pomarańczami. W znakomitej powieści nie tylko dla młodzieży Jostein Gaarder celuje prosto w serca czytelników i jak zwykle trafia w samo sedno.''

Choć książka jest cieniutka, krążące bez przerwy opinie i recenzje na jej temat są tak zachęcające, że grzech jest nie przeczytać.


20. Abby Geni - Strażnicy światła

Opis - ,,Siedmioro ludzi. Jedna mała wyspa. Wyizolowane środowisko, ograniczona grupa, problemy z zaufaniem oraz bezwzględna, tylko pozornie losowa śmierć raptownie zbierająca żniwo… Strażnicy światła to thriller, który przedstawia świat dzikiej natury i spektakl grozy.
Miranda jest fotografką natury, która została wysłana na zawodową misję. Jej zadaniem jest robienie zdjęć ukazujących piękno otaczającej przyrody maleńkiej wyspy. Towarzyszy jej jedynie sześciu osobliwych naukowców. Dzień po dniu, Miranda jest świadkiem niewiarygodnych wydarzeń; pogłębia swoje przywiązanie do egzotycznych wysp i… współtowarzyszy. Jednak mimo zażyłości, czuć dziwny niepokój w powietrzu – budzące lęk podejrzenia. Atmosfera robi się coraz gęstsza; słychać szepty o legendzie mówiącej, że miejsce ich zamieszkania zwie się „Wyspami Śmierci”… A z każdym kolejnym aktem przemocy robi się… duszno. I już każdy jest podejrzany o najgorsze.
NIEWYMOWNA KOMPOZYCJA MONSTRUALNEGO NIEPOKOJU ORAZ TRWOGI, KTÓRĄ CZUJESZ, OGLĄDAJĄC SIĘ NIEUSTANNIE PRZEZ RAMIĘ''

Tajemniczość, bohaterka - fotograf przyrody (jak ja kocham fotografować przyrodę!), niebezpieczna, ale piękna wyspa? To wystarcza, żebym przeczytała tę książkę. Tak. Po prostu.



Na ten moment to tyle z książek, które na 100% chcę przeczytać i na pewno z nich nie zrezygnuję. Lista w dalszym ciągu będzie się powiększać, bo co róż wychodzą nowości, które mnie interesują. Oczywiście jak zwykle popularne książki, które pokazałam i zostały już przeczytane przez wszystkich, ja nadrobię pewnie jak zrobi się o nich znacznie ciszej i nie będą już aż tak nowe na rynku. Takie uroki powolnego czytania... 

Ps. Jeśli czytaliście któreś z wymienionych książek, śmiało napiszcie swoje zdanie na ich temat w komentarzach. Jestem bardzo ciekawa.


You Might Also Like

26 komentarze

  1. Nie czytałam żadnej z nich ale kilka pozycji wpadło mi w oko

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czyli mój wpis jest przydatny w takim razie dla osób szukających nowych książek do poczytania :D

      Usuń
  2. Większość czytałam, ale byłoby za długo gdybym zaczęła tu oceniać wszystkie książki, które stąd przeczytałam więc napiszę na które warto zwrócić uwagę.
    Zatem osobiście mi bardzo podobały się: Złodziejka książek, Moja Lady Jane, Król kruków, Głębia Challengera i Siedem minut po północy.
    Pozdrawiam :)
    life-ishappiness.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wielu osobom te książki się podobają, więc mam nadzieję, że ja też trafię do tej grupy ludzi. Siedem minut po północy oglądałam film i na maxa się zakochałam, dlatego chcę przeczytać również książkę <3

      Usuń
  3. Z tej listy przeczytałam tylko "Osobliwy dom pani Peregrine", które serdecznie polecam.
    Parę innych tytułów mam w planach:)
    Pozdrawiam:D
    https://krainamola.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  4. No wiesz Ty co, połowa książek znalazłaby się na mojej liście :P Chyba mamy podobny gust!
    Widzę tu "Cyrk nocy" i "Baśniarza"! Mam je od dłuższego czasu i muszę w końcu je przeczytać :)
    Seria o osobliwcach jest cudowna, czytaj, czytaj, czytaj! <3

    Pozdrawiam!
    volusequat.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O matko! :D Haha. Niech ja tylko dorwę te Osobliwości... Już tyle osób mi to poleca i każe przeczytać, że muszę się w końcu zabrać <3

      Usuń
  5. Polecam bardzo Złodziejkę Książek i 7 minut po północy :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oglądałam oba filmy, strasznie mi się podobały, więc wierzę na słowo że książki będą równie genialne :D

      Usuń
  6. Szkoda, że nie ma choć króciutkich opisów tych książek, można by już zdecydować,że też chcę się przeczytać tą czy tamtą książkę 😉 bo szukać każdego tytułu w googlach się nie chce 😜 pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kurcze, że też nie pomyślałam! No to już mam dzisiaj zajęcie z rana :D

      Usuń
  7. A dlaczego byś przeczytała każdą z tych książek? 1 zdanie- powód :)

    OdpowiedzUsuń
  8. "Złodziejka książek" i Neil Gaimann od lat przewijają mi się przed oczami i od lat niezmiennie nie zaczęłam nic z tej puli czytać. Ale wciąż istnieje to nieokreślone w czasie "chcę", więc podłączam się do tej części listy ;-)

    OdpowiedzUsuń
  9. Chętnie bym przygarnęła książkę 'straznicy swiateł' ☺

    Mój blog >>> normalbutdidnot.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  10. Czytałam "Kwiat pustyni" Waris Dirie, więc sięgnę po kolejną książkę. Z innych pozycji, które przytoczyłaś, na pewno przeczytam "Złodziejkę książek" i "Bad Mommy"

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kwiat pustyni, kwiat pustyni... Coś mi się chyba kiedyś obiło o uszy. Aż z ciekawości zobaczę cóż to za cudo :D

      Usuń
  11. Mamy bardzo podobna liste ;) Historia Pszczół już od dawna jest na liscie ;) A Kube bardzo polecam :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Niektóre propozycje książkowe bardzo interesujące. Chyba muszę koniecznie po nie sięgnąć i je przeczytać w wolnej chwili. Świetny wpis! ;)

    OdpowiedzUsuń
  13. Ja tez mam listę książek do czytania , ciekawa lista, powodzenia


    https://hyggefoto.wordpress.com

    OdpowiedzUsuń

Najchętniej czytane!